SPOR MASÖRÜNÜN DİKKAT ETMESİ GEREKEN GENEL ESASLAR

Sporcunun antreman ve müsabakalar esnasında , kas gruplarında meydana gelen fizyolojik  artıkların ve laktik asidin dağıtılması, nabız artışlarının normale dönmesi  ve sporcuda hasıl olan stres ve yorgunluğun giderilmesi, sporcunun başarısı açısından büyük önem taşır. masörün , spor masajının esaslarını bilmek  ve bu  kurallar doğrultusunda hareket etmesinde büyük yarar vardır.

1- spor masörü maniplasyonları her iki eli ile seri olarak yapabilmelidir.

2- spor masajında zaman sınırlı olduğundan , zamanın kullanılmasında belirgin bir alışkanlık kazanılmasına özen gösterilmelidir.

3- spor türüne ve sporcunun yapısına göre masajın maniplasyonları , masaj bölgesi ve şiddeti farklılık gösterir.

4- spor masajında , sporcuyu istenilen  şartlarda bulmak mümkün olmayabilir. masör her türlü şartlarda masaj yapabilecek yetenekte ve istekte olmalıdır.

5- masör, kendini sporcunun heyecanına kaptırmamalıdır.

6-masaj maniplasyonları sporcunun aktivitesine göre kullanmalıdır.

7-gereksiz masaj maniplasyonları ile süreyi uzatıp, sporcunun soğumasına ve aktivitenin düşmesine neden olmamalıdır.

8-müsabaka öncesi masajı , ısınma ile birlikte  yapmalıdır.

9-özellikle ferdi sporcuların konsantrasyonlarını bozmadan ona moral vermeli, gereksiz sıkıcı konuşma ve davranışlar yapılmamalıdır.

10-sporcu psikolojisini iyi bilmeli. özellikle kilo düşmesi gereken sporculara yaklaşım farklı olmalıdır.kilo düşmesine yardımcı olunmalıdır.

11-spor masajının uygulanması esnasında yer seçimin de , rüzgarlı ve esintili  yerlerden , sporcunun görüşünü bozacak doğrudan güneşten ve aydınlatma spotlarından kaçınılmalıdır.

12-ıslak, nemli ,çim saha ve zeminler ile hijyenik olmayan ortamlardan uzak kalınmalıdır.

13-müsabaka öncesi veya müsabaka arası masajlarda masör , daima hazır vaziyette olmalı ve ayağında sahanın zeminine zarar vermeyecek türden , lastik veya kavuçuk ayakkabı  olmalıdır.

14-takım doktorunun olmadığı zamanlarda saha içi müdahalelerde zaman kısıtlı olduğundan , ilk yardım çantası düzenli olmalı ve ilk yardımı zamana karşı yapabilmelidir.

Malatya masaj salonu olarak, Masaj salonu muz da Masaj hizmeti almak için Malatya Masajı tercih edebilir masaj ve fiyat bilgisi hakkında bilgi almak için iletişimden bizlere ulaşabilirsiniz.

 
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.malatyamasaj.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2020