MASAJDA KULLANILAN KAYICI MADDELER

Masaj esnasında sporcunun vücudu terlemiyorsa,vücudu çok tüylü değilse ve masörün ellerinin kuru olması halinde kayıcı bir maddenin kullanılmasına gerek yoktur.Masaj yapılan kişinin vücudu kuru ve tüylü ise,yağlı ve kaydırıcı maddeler kullanılır. Günümüzde masaj için ideal yağların başında kokusuz oluşu ve cildi beslemesi nedeni ile bebe yağı gelmektedir. Vücut nemli ve terli ise pudra kullanılmalıdır.Derinin beslenmesini sağlamak için,bitkisel yağların karışımı kullanılır. Yağ veya pudrayı masör kişinin vücuduna değil,kendi eline sürmelidir. Masörün,masajı en iyi şekilde yapabilmesi ve en yüksek tesire ulaşabilmesi için inandığı yardımcı maddelerden faydalanması en isabetli yoldur.

Masajda kullanılan kayıcı maddeler:

1-Pudralar:

Nemli ve terli deri için tercih edilmelidir.Pudra saf, temiz ve ince olmalıdır.Masör pudrayı kendi eline dökerek kendi  eline dökerek kendi elinin kayganlığını sağlamalıdır. Tercihen  ''talk''pudrası  kullanılmalıdır. Derinin gözeneklerini kapaması nedeniyle masajdan sonra masaj yapılan kişi mutlaka duş almalıdır.

2-Bitki özlü sıvı yağlar :

Kuru deri için kullanılır.Bu yağlar arasında zeytinyağı,ayçiceği yağı,badem yağı,fıstık yağı gösterebilir. Bu yağlar deri ve deri altını besleyerek güzel bir cilt meydana getirir.Masaj yaparken masör kendi eline döker ve kendi elinin kayganlığını sağlar. Fazla yağ kullanımında , elle deri arasındaki temas kaybolur ve maniplasyonların uygulayışında zorluklar meydana getirir.

3-Pomatlar :

Pomatlar sporcunun soğuk havalarda ısınmasına yardımcı olarak kullandığı kimyasal maddelerdir.Pomatlar sadece deri yüzeyini ısıtır.Özellikle açık sahalarda antrenman ve müsabaka yapan sporcular için kullanılır.

4- Sabun ve Şampuanlar:

Daha çok dinlenme amacıyla hamam ve saunalarda tercih edilmektedir.Avantajı, çok sayıda kişiye az kuvvet harcayarak masaj yapma imkanını vermesidir. çok sayıda sporcunun bulunduğu kamp veya sauna günlerinde kullanılır.

5- Özel hazırlanmış sıvılar:

Daha çok alkol, sıvı yağ ve esans veya gül esansı karışımı ile yapılmaktadır. alkol olarak ,saf alkol veya ispirto kullanılır. günümüzde bu karışımların yapıldığı masaja ''Aromaterapi'' adı verilir. özellikle güzellik salonlarında sıkça kullanılır.

Malatya masaj salonu olarak, Masaj salonu muz da Masaj hizmeti almak için Malatya Masajı tercih edebilir masaj ve fiyat bilgisi hakkında bilgi almak için iletişimden bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 
 
 
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.malatyamasaj.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2020